Protonmail – bezpieczeństwo informacji Twojej poczty mailowej

Termin: 29 sierpnia 2016 Kategoria:

Z czym Wam się kojarzy Szwajcaria? Mam dość stereotypowe skojarzenia. Stabilna bankowość, świetne zegarki, wysokie Alpy oraz wieczna zima. Jednak od kilku miesięcy mam jeszcze jedno nowe skojarzenie. Protonmail czyli szyfrowana, bezpieczna poczta ze Szwajcarii.

Na pozór to usługa jak ich wiele w sieci. Jednak gdy przyjrzeć się bliżej wyróżnia się ona kilkoma dość istotnymi szczegółami.

Na początek warto wspomnieć o tym, że autorzy projektu to Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN. Oddają oni w ręce użytkownika prostą w obsłudze i wyjątkowo bezpieczną pocztę e-mail.

Pierwsze zaskoczenie towarzyszy nam już przy zakładaniu konta pocztowego. Przy logowaniu wymagane są dwa hasła. Pierwsze pozwala nam na zalogowanie do systemu, drugie zaś na odszyfrowanie naszej poczty. Inżynierowie z CERN zapewniają, że wiadomości znajdujące się na serwerze są zaszyfrowane i tylko my jesteśmy w stanie je czytać. Innymi słowy utrata drugiego hasła jest równoznaczna z utratą poczty. Autorzy projektu chwalą się, że ich serwery znajdują się wyłącznie na terenie Szwajcarii, a tym samym są w szczególny sposób chronione przez tamtejsze prawo.

Z poczty możemy skorzystać na dwa sposoby. Poprzez aplikację mobilną na system iOS oraz Android (wersja Beta, jednak działa dość stabilnie), a także za pośrednictwem aplikacji Webowej. Co istotne, nie istnieje możliwość użycia zewnętrznego programu pocztowego (Thunderbird, Outlook, itp.). Powód jest dość prozaiczny. Sposób łączenia tych aplikacji z serwerem z zasady jest silnie podatny na ataki. Protokoły odpowiedzialne za połączenia powstały w zamierzchłych czasach, gdy nikt nawet nie myślał o bezpieczeństwie danych.

Sam interfejs aplikacji webowej jak i mobilnej, jest dość intuicyjny. Choć brak mu spolszczenia. Warto jednak wspomnieć o kilku ciekawych funkcjach.

Usługa w wersji płatnej pozwala nam na użycie poczty Protonmail we własnej domenie. Opcja szczególnie przydatna dla firm i instytucji. Ponadto możemy do naszego adresu e-mail dodać nawet kilka aliasów pocztowych. Co ciekawe mamy możliwość wysyłania zaszyfrowanej wiadomości na adres e-mail poza serwerem Protonmail. Odbiorca otrzymuje e-mail z linkiem do naszej zaszyfrowanej wiadomości. Oczywiście aby ją odczytać musi podać hasło.

Na zakończenie chyba warto wspomnieć, że Protonmail jest przeznaczony głównie dla osób, firm czy instytucji którym leży na sercu bezpieczeństwo informacji. Jednak równie ważną cechą jest łatwość obsługi. Użytkownik nie musi zawracać sobie głowy detalami technicznymi niezbędnymi do wysłania szyfrowanej wiadomości. Proces kryptografii odbywa się poza jego zasięgiem.